Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zero waste w kuchni. Zacznij mrozić te skórki i resztki warzyw, a później zrób z nich pyszny bulion

Justyna Madan
Justyna Madan
Bulion z resztek warzyw nie tylko sprawi, że marnujemy mniej jedzenia, ale przy okazji mamy więcej pomysłów na pyszne obiady.
Bulion z resztek warzyw nie tylko sprawi, że marnujemy mniej jedzenia, ale przy okazji mamy więcej pomysłów na pyszne obiady. pixabay.com
Zero waste może być świetną zabawą, która przy okazji sprawia, że w koszu na śmieci ląduje mniej odpadków. Skórki warzyw, końcówki, które do tej pory wydawały się niejadalne? Nie muszą iść na zmarnowanie, wystarczy je zamrozić! A kiedy uzbieramy całą torbę, powstanie z nich pyszny bulion. Podpowiadamy, co i jak przechowywać i jak wyczarować z tego później coś pożytecznego, a przede wszystkim – smacznego.

Spis treści

Pamiętaj, że zero waste nie oznacza, że nie produkujesz absolutnie żadnych śmieci, nie jest to niestety możliwe. Możesz je jednak ograniczyć. Dlaczego to takie ważne? Statystyczny Polak produkuje około 350 kg śmieci rocznie, a na całym świecie wytwarza się około 2 mld ton stałych odpadów. Można więc powiedzieć, że powoli toniemy w śmieciach. Warto temu zapobiegać w każdy możliwy sposób.

Zamroź te resztki warzyw

Weź dużą, zamykaną torbę strunową i sukcesywnie umieszczaj w niej resztki warzyw. Przechowuj w zamrażarce do czasu, aż torebka wypełni się po brzegi i zawartość będzie można wykorzystać. Co najlepiej nadaje się do mrożenia na bulion?

  • Łuski cebuli,
  • końcówki i łuski czosnku,
  • dolna i górna część selera naciowego,
  • w sezonie zdrewniałe końcówki szparagów,
  • skórki marchewki,
  • łodygi grzybów,
  • zwiędłe łodygi szalotki,
  • poza warzywami również: kości gotowanego lub pieczonego kurczaka czy skórka parmezanu.

Torba będzie się napełniać szybciej, niż się spodziewasz, a później bulion zjesz jak rosół lub będzie świetną bazą do zup, gulaszy i sosów. Jeśli decydujemy się na mrożenie mięsa i resztek sera, potrzebujemy dwóch oddzielny toreb, jedną na warzywa, a drugą na mięso. Nie mrozimy ich razem.

Te warzywa najlepiej nadają się do resztkowego bulionu

  • Cebula – to podstawa każdego dobrego bulionu, nadaje mu wyrazistości. Możemy zamrozić zarówno górę i dół, które odcinamy, oraz łuski, które nadadzą bulionowi piękny, złoty kolor.
  • Seler naciowy – nie każdy lubi jego smak, ale trochę selera w bulionie nie będzie wyczuwalne, a na pewno podkreśli jego smak. Odcinamy zarówno końcówki, jak i wierzchołki z listkami.
  • Marchewka – ze skórki można zrobić domowe chipsy, ale ile chipsów marchewkowych możemy zjeść. Dobry jest też marchewkowy „bekon”. Pozostałe skórki wrzucamy do zamrażarki. Mogą tam trafić też końcówki marchewki, nie tylko skórki.
  • Grzyby – wiele z nich raczej jemy w całości, ale jeśli tego nie robimy, będą pyszne w bulionie. Możemy też od czasu do czasu po prostu odciąć kilka nóżek i zamrozić dla lepszego smaku.
  • Pory – wszystkie te części, łącznie z zewnętrznymi, brzydkimi listkami, które zazwyczaj wyrzucamy, możemy zamrozić i wykorzystać później w naszym bulionie.
  • Szparagi – kiedy w sezonie przygotowujemy zielone szparagi, przełamujemy je i gotujemy najlepsze części, a zdrewniałe końcówki wyrzucamy. Niepotrzebnie, ponieważ z samych takich końcówek można przygotować zupę krem lub wykorzystać z innymi resztkami w bulionie.

Czas na bulion, jak go przygotować?

Przygotowanie bulionu z resztek jest banalnie proste i potrzeba do niego naprawdę niewiele składników. Wystarczy nam:

  • torba ze skórkami,
  • kilka gałązek świeżego tymianku lub łyżeczka suszonego,
  • 1 liść laurowy,
  • pół łyżeczki ziaren czarnego pieprzu,
  • 1 łyżka soli.

Przesypujemy zamrożone resztki do garnka i zalewamy wodą tak, aby sięgała ok. 2 cm ponad warzywa. Dodajemy resztę składników. Włączamy średni ogień, a kiedy bulion zacznie bulgotać, zmniejszamy i gotujemy na wolnym ogniu przez 45 minut. Staramy się nie robić tego dłużej, ponieważ niektóre warzywa, podczas dłuższego gotowania mogą spowodować, że nasz bulion stanie się gorzki.

W razie potrzeby możemy jeszcze trochę dosolić, następnie przecedzamy bulion przez sitko lub gazę. Możemy zjeść bulion od razu, dodać go do innych potraw lub zamrozić.

Źródło: Rural Sprout

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zero waste w kuchni. Zacznij mrozić te skórki i resztki warzyw, a później zrób z nich pyszny bulion - Strefa Agro

Wróć na braniewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto