Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unijny Certyfikat COVID (UCC). Co to jest UCC? Jak można uzyskać UCC? Jak długo jest ważny certyfikat UCC? Jak działa aplikacja UCC?

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
System Unijny Certyfikat Covid przygotowano, by niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie UE obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania oraz wzorów dokumentów potwierdzających status osoby przekraczającej granice. Uwaga: Certyfikat nie będzie warunkiem wstępnym dla ewentualnej podróży oraz nie będzie w sposób bezwarunkowy do niej uprawniał.

System Unijny Certyfikat Covid przygotowano, by niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie UE obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania oraz wzorów dokumentów potwierdzających status osoby przekraczającej granice. Uwaga: Certyfikat nie będzie warunkiem wstępnym dla ewentualnej podróży oraz nie będzie w sposób bezwarunkowy do niej uprawniał.

Unijny Certyfikat Covid (UCC) to elektroniczny dowód na to, że dana osoba:

  • przebyła chorobę COVID-19
  • posiada negatywny wynik testu COVID-19
  • została zaszczepiona przeciwko COVID-19

Cechy certyfikatu UCC:

  • ma format cyfrowy lub papierowy
  • kod QR
  • jest wydawany nieodpłatnie
  • wydawany w języku narodowym i w języku angielskim
  • UCC są bezpieczne i zabezpieczone
  • certyfikaty ważne we wszystkich krajach UE

Jak uzyskać Unijny Certyfikat Covid (UCC)?

  • Internetowe Konto Pacjenta (IKP) na pacjent.gov.pl
  • Aplikacja mojeIKP (po 25 czerwca 2021 r.)
  • Aplikacja mObywatel (po 25 czerwca 2021 r.)
  • Aplikacja gabinetowa na gabinet.gov.pl (wystawia lekarz)
  • W punktach szczepień
  • Od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej

Unijny Certyfikat Covid (UCC) - warto wiedzieć:

Certyfikat UCC zostanie automatycznie wygenerowany i udostępniony w IKP, moimIKP (po 25 czerwca) i w aplikacji mObywatel (po 25 czerwca). Każdy będzie miał możliwość pobrania i wydrukowania swojego certyfikatu z poziomu IKP lub uzyskania wydruku u swojego lekarza/pielęgniarki (posiadających dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl), a osoby zaszczepione uzyskania wydruku w punkcie szczepień.

Prezentacja certyfikatu będzie możliwa w wersji papierowej i elektronicznej. Niezależnie od postaci, certyfikaty będą równorzędne i będą zawierały ten sam kod QR i ten sam zestaw danych.

Aplikacja Unijny Certyfikat Covid (UCC)

Wygenerowane certyfikaty będą w Polsce weryfikowane za pomocą dedykowanej mobilnej aplikacji weryfikującej - Unijny Certyfikat Covid. Aplikacja jest do pobrania na platformach iOS oraz Android. Umożliwi ona odczytanie danych z QR kodu, który znajduje się na certyfikacie.

Kliknij i pobierz: Aplikacja UCC dla systemu Android
Kliknij i pobierz: Aplikacja UCC dla systemu iOS

UWAGA: Komisja Europejska przewiduje, że rozporządzenie w zakresie Unijnego Certyfikatu Covid zacznie obowiązywać 01.07.2021 r. Faktycznie do 1 lipca nie wszystkie kraje UE mogą być do tego systemu podpięte. Możliwy jest także sześciotygodniowy okres przejściowy dla krajów, które wymagają więcej czasu na wprowadzenie tych cyfrowych rozwiązań.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to nie jest dokument podróży, nie zastąpi paszportu czy dowodu osobistego. Posiadanie go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, do pociągu, autokaru, czy na prom.

W Polsce Unijny Certyfikat Covid ważny jest rok czasu od momentu przyjęcia pełnej dawki szczepienia, w przypadku ozdrowieńców do 180 dni od pozytywnego wyniku testu, a w przypadku negatywnego wyniku testu - 48h.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Unijny Certyfikat COVID (UCC). Co to jest UCC? Jak można uzyskać UCC? Jak długo jest ważny certyfikat UCC? Jak działa aplikacja UCC? - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto