Nasza Loteria

Region. Szlakami kultury sakralnej na Żuławach Elbląskich Malborskich

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Fot. PTTK Elbląg/Towarzystwo Miłośników Braniewa
26 marca odbyła się już 16. Wycieczka szlakami Kultury Sakralnej organizowane od roku 2015 przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Pierwsza tegoroczna wycieczka obejmowała teren Żuław Elbląskich i Malborskich. W wycieczce wzięło udział 43 osób.

Opowiadają uczestnicy wyprawy: "Pierwszym etapem wycieczki był Elbląg gdzie na Wyspie Spichrzów mieliśmy okazję zwiedzić kościół polsko-katolicki pw. Dobrego Pasterza.

Następnie udaliśmy się do Jegłownika w którym zwiedzaliśmy kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a także znajdujący się wokół stary cmentarz – na którym można zobaczyć kilka interesujących nagrobków.

Kolejnym etapem wycieczki było Fiszewo, w którym zobaczyliśmy zabezpieczane obecnie ruiny kościoła p.w. Jana ewangelisty, cmentarz ewangelicki i mennonicki oraz obelisk poświęcony poległym w powstaniu listopadowym podczas internowania terenie dawnych Prusach w Fiszewie.

Z Fiszewa skierowaliśmy się do miejscowości Stogi Malborskie gdzie znajduje się największy na Pomorzu cmentarz menonicki. Obiekt ma powierzchnię 2,6 ha i jest podzielony na 6 kwater, rozgraniczonych szpalerami drzew. Rosną tu lipy, świerki oraz 300-letni dąb o wysokości 20 metrów i obwodzie 440 cm. Ostatnie pochówki odbywały się podczas II Wojny Światowej. Na terenie cmentarza znajduje się 260 obramowań grobów pojedynczych i podwójnych, a także 78 stel oraz innych nagrobków z krzyżami, tablicami, a także tumb (główna część gotyckich lub renesansowych grobowców w kształcie kamiennej skrzyni ozdobionej płaskorzeźbami).

Nowy Staw – to kolejny etap naszej wycieczki. W byłym centrum cukiernictwa na Żuławach mieliśmy okazję zobaczyć były kościół protestancki, który został wybudowany na miejscu spalonego w 1802 ratusza miejskiego. W roku 1863 do kościoła została dobudowana wieża o wysokości 50 metrów. Ze względu na swój kształt jest nazywana „ołówkiem”. Ważnym elementem zwiedzania Nowego Stawu była kolegiata żuławska pw. św. Mateusza, ze względu na fakt znajdującego się w kościele ołtarza głównego – pochodzącego z braniewskiego Kościoła św. Katarzyny. W związku ze zmiana wystroju braniewskiego kościoła to w roku 1839 był on sprzedany do kościoła w Nowym Stawie. W nowym Stawie zjedliśmy obiad w restauracja „Nowy Staw”, po krótkim spacerze po mieście, udaliśmy się do miejscowości Marynowy.

W miejscowości Marynowy znajduje się kila zabytkowych okazałych domów podcieniowych, w tym m.in. z 1803 zbudowany przez Petera lowena dla Johana Jacoba Zemera, który zwiedziliśmy i z 1773 Jacoba Dirckena. Następnie udaliśmy się do przeuroczego kościoła p.w. św. Anny.

Ostatnim etapem wycieczki był Nowy Dwór Gd. W którym zwiedziliśmy miejscowe Muzeum tzw. Żuławski Park Historyczny, które prowadzi lokalne stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gd. Po muzeum oprowadzała nas Kamila Ziętek, w trakcie całej wycieczki służył nam przewodnictwem prezes Oddziału PTTK w Elblągu Leszek Marcinkowski".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na braniewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto