Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region. Szlakami kultury sakralnej na Żuławach Elbląskich Malborskich

Witold Chrzanowski
Witold Chrzanowski
Fot. PTTK Elbląg/Towarzystwo Miłośników Braniewa
26 marca odbyła się już 16. Wycieczka szlakami Kultury Sakralnej organizowane od roku 2015 przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Pierwsza tegoroczna wycieczka obejmowała teren Żuław Elbląskich i Malborskich. W wycieczce wzięło udział 43 osób.

Opowiadają uczestnicy wyprawy: "Pierwszym etapem wycieczki był Elbląg gdzie na Wyspie Spichrzów mieliśmy okazję zwiedzić kościół polsko-katolicki pw. Dobrego Pasterza.

Następnie udaliśmy się do Jegłownika w którym zwiedzaliśmy kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, a także znajdujący się wokół stary cmentarz – na którym można zobaczyć kilka interesujących nagrobków.

Kolejnym etapem wycieczki było Fiszewo, w którym zobaczyliśmy zabezpieczane obecnie ruiny kościoła p.w. Jana ewangelisty, cmentarz ewangelicki i mennonicki oraz obelisk poświęcony poległym w powstaniu listopadowym podczas internowania terenie dawnych Prusach w Fiszewie.

Z Fiszewa skierowaliśmy się do miejscowości Stogi Malborskie gdzie znajduje się największy na Pomorzu cmentarz menonicki. Obiekt ma powierzchnię 2,6 ha i jest podzielony na 6 kwater, rozgraniczonych szpalerami drzew. Rosną tu lipy, świerki oraz 300-letni dąb o wysokości 20 metrów i obwodzie 440 cm. Ostatnie pochówki odbywały się podczas II Wojny Światowej. Na terenie cmentarza znajduje się 260 obramowań grobów pojedynczych i podwójnych, a także 78 stel oraz innych nagrobków z krzyżami, tablicami, a także tumb (główna część gotyckich lub renesansowych grobowców w kształcie kamiennej skrzyni ozdobionej płaskorzeźbami).

Nowy Staw – to kolejny etap naszej wycieczki. W byłym centrum cukiernictwa na Żuławach mieliśmy okazję zobaczyć były kościół protestancki, który został wybudowany na miejscu spalonego w 1802 ratusza miejskiego. W roku 1863 do kościoła została dobudowana wieża o wysokości 50 metrów. Ze względu na swój kształt jest nazywana „ołówkiem”. Ważnym elementem zwiedzania Nowego Stawu była kolegiata żuławska pw. św. Mateusza, ze względu na fakt znajdującego się w kościele ołtarza głównego – pochodzącego z braniewskiego Kościoła św. Katarzyny. W związku ze zmiana wystroju braniewskiego kościoła to w roku 1839 był on sprzedany do kościoła w Nowym Stawie. W nowym Stawie zjedliśmy obiad w restauracja „Nowy Staw”, po krótkim spacerze po mieście, udaliśmy się do miejscowości Marynowy.

W miejscowości Marynowy znajduje się kila zabytkowych okazałych domów podcieniowych, w tym m.in. z 1803 zbudowany przez Petera lowena dla Johana Jacoba Zemera, który zwiedziliśmy i z 1773 Jacoba Dirckena. Następnie udaliśmy się do przeuroczego kościoła p.w. św. Anny.

Ostatnim etapem wycieczki był Nowy Dwór Gd. W którym zwiedziliśmy miejscowe Muzeum tzw. Żuławski Park Historyczny, które prowadzi lokalne stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gd. Po muzeum oprowadzała nas Kamila Ziętek, w trakcie całej wycieczki służył nam przewodnictwem prezes Oddziału PTTK w Elblągu Leszek Marcinkowski".

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na braniewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto