Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Młyn: Święta Warmia w historiach zapisana (video)

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wideo
od 16 lat
Nowy Młyn, położony nieopodal Gietrzwałdu. Osada założona w 1591, jako młyn i majątek ziemski. Dzisiaj pozostała po niej jedynie piękna, neogotycka kaplica z połowy XIX w. Nieopodal przepływa rzeka Giłwa, która malowniczo wplata się w tutejszy, warmiński krajobraz. Miejsce szczególne dla osób wierzących. Tutaj mieszkała, tędy do Gietrzwałdu na Msze Św. chodziła wizjonerka - Justyna Szafryńska, której w 1877r. objawiła się Matka Boża. To w tych stronach operowały oddziały 5. wileńskiej brygady Armii Krajowej mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. "Łupaszka".

Święta Warmia: przepełniona wiarą i patriotyzmem

W kwietniu 1525 roku, długoletnia wojna polsko-krzyżacka dobiegła końca hołdem pruskim, który przyniósł przełom w historii. Na mocy traktatu pokojowego podpisanego między królem Zygmuntem Starym a wielkim mistrzem zakonu Albrechtem Hohenzollernem, Prusy Krzyżackie zostały sekularyzowane. Albrecht stał się lennikiem polskiego monarchy i księciem w Prusach (dux Prussiae), rozpoczynając tym samym rządy w pierwszym na świecie państwie protestanckim.

Wprawdzie w układzie z królem Albrecht obiecał szanować w swym państwie prawa kościołów i biskupów katolickich, jednak wszelkie praktyki katolickie zostały przez księcia zakazane i tępione. Między innymi korzystając z tej protekcji ewangelicy z Kętrzyna, podburzeni przez miejscowego starostę, w 1525 roku zniszczyli kaplicę w Świętej Lipce, a czczoną tam figurkę Matki Bożej wrzucili do pobliskiego jeziora. W jej miejscu ustawili szubienicę – dosadne ostrzeżenie dla katolickich pielgrzymów, licznie już wówczas przybywających do tego sanktuarium.

Warmia zawisła na kształt katolickiego półwyspu w otaczającym ją z trzech stron protestanckim księstwem pruskim. Jednak „stan posiadania” Kościoła rzymskiego na tych ziemiach mógł ulec radykalnemu zmniejszeniu, zważywszy na gwałtowne szerzenie się wówczas nauk Marcina Lutra w miastach, szczególnie zaś w pruskich grodach Pomorza: Elblągu, Toruniu, Gdańsku. Dlatego w odpowiedzi na sekularyzację Prus Książęcych i postęp reformacji biskup Maurycy Ferber (1471-1537, biskup warmiński od 1523) podjął walkę z luteranizmem, szerzącym się w jego „okrojonej” diecezji. W swojej ordynacji krajowej z września 1526 roku uznał katolicyzm za jedyną religię na podległym mu terenie i nakazał jego opuszczenie innowiercom: „Naśladując przykład króla polskiego zarządza się, aby mieszkańcy Warmii trzymali się dawnej religii, to jest katolickiej. Kto się temu nie podporządkuje, musi w okresie miesiąca opuścić teren biskupstwa”. Ostatecznie, głównie za sprawą kard. Stanisława Hozjusza (1504-1579), jednego z czołowych przywódców polskiej i europejskiej kontrreformacji, biskupa warmińskiego (od 1551), ziemia ta nie przyjęła reformacji Lutra i pozostała katolicka, związana z Rzymem. Do czasów rozbiorów polscy biskupi nadawali mieszkańcom tej krainy polską kulturę, która tu się zakorzeniła i stworzyła osobliwą tradycję, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Przywiązanie Warmiaków do swej religii było najsilniejszą więzią spajającą tę niewielką społeczność szczególnie w czasach porozbiorowych, gdy władze pruskie podejmowały różne działania zmierzające do unifikacji narodowościowej i wyznaniowej swojego kraju. Było też jej wyróżnikiem.

„Święta Warmia” jako określenie przestrzeni historycznej odwołującej się do tradycji katolickiej pojawiła się ponownie w obiegu publicznym za sprawą papieża Jana Pawła II. 6 czerwca 1991 roku na zakończenie mszy świętej odprawionej w Olsztynie Ojciec Święty powiedział: „Warmia była zawsze wierna Bogu i Kościołowi katolickiemu, zasługując na zaszczytne miano Świętej Warmii. Świadczą o tym liczne kościoły, kaplice i krzyże przydrożne, kult Męki Pańskiej, w szczególności cześć oddawana Matce Najświętszej w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce, Krośnie i Stoczku Warmińskim”.

encyklopedia.warmia.mazury.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy Młyn: Święta Warmia w historiach zapisana (video) - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na braniewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto