MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nieuzasadnione wezwanie policji, może skutkować mandatem

OPRAC.:
Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Każde zgłoszenie jest traktowane przez policjantów bardzo poważnie. Zdarza się, że wszystkie służby ratunkowe stawiane są w stan najwyższej gotowości. Niestety czasem, kiedy dochodzi do realizacji interwencji, okazuje się, że zgłaszający bezpodstawnie wezwał patrol.

W środę (17.04.2024 r.) przed godz. 21: 00, do oficera dyżurnego iławskiej policji zadzwoniła kobieta. Oświadczyła, że kolega jest nietrzeźwy i jest wobec niej agresywny. Zgłaszająca dodała, że mężczyzna nie chce opuścić jej mieszkania. Funkcjonariusze pojechali na miejsce. Okazało się, że 43-latka spożywała alkohol ze swoim znajomym. Jednak gdy się skończył, kobieta zadzwoniła na policję, aby pozbyć się mężczyzny. Oświadczyła, że chce teraz jechać do innego znajomego, a policjanci mają wyprowadzić obecnego mężczyznę z mieszkania. Funkcjonariusze ustalili, że znajomy kobiety nie był wobec niej agresywny i dobrowolnie opuścił mieszkanie. Dla mieszkanki Lubawy, która bezpodstawnie wezwał Policję, interwencja zakończyła się 500 zlotowym mandatem karnym.

Warto wiedzieć!

Takich i podobnych zgłoszeń jest wiele. Przed wybraniem numeru alarmowego należy zastanowić się, czy sprawa, którą chce się zgłosić, wymaga interwencji Policji. Należy pamiętać, że w czasie, kiedy blokuje się linię alarmową, ktoś inny może pilnie potrzebować pomocy.

Warto pamiętać!

W przypadku bezpodstawnego wezwania Policji na interwencję należy liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks Wykroczeń:

Art. 66. § 1. Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, 2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego – podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 zł.

Za KPP w Iławie

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nieuzasadnione wezwanie policji, może skutkować mandatem - Iława Nasze Miasto

Wróć na braniewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto