Manifest udarowy

Redakcja
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hospital_room_ubt.jpeg
Źródło: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hospital_room_ubt.jpeg Tsca.bot
Udostępnij:
W sobotę, 29 października na całym świecie obchodzony był Dzień Udaru Mózgu. Z tej okazji podczas konferencji prasowej, która odbyła się 26 października w Warszawie Fundacja Udaru Mózgu (FUM) ogłosiła Manifest Udarowy – wieloaspektowy dokument zawierający postulaty działao, które mogą doprowadzid do zmniejszenia liczby udarów i poprawy opieki nad osobami, które ich doświadczyły.

Statystyki wskazują, że w Polsce częstotliwośd występowania udarów kształtuje się na średnim poziomie europejskim*. Alarmujące są natomiast współczynniki śmiertelności i niepełnosprawności chorych, którzy przeżyli udar. Śmiertelnośd w Europie Zachodniej mieści się w zakresie 18-25%. W naszym kraju sięga 40%. To jeden z najwyższych wyników w całej Europie. W krajach wysoko rozwiniętych około 50% osób po udarze pozostaje niepełnosprawnymi. W Polsce współczynnik ten wynosi aż 70%. Te niepokojące dane powodują, że w ocenie FUM niezbędne są wielokierunkowe, intensywne działania informacyjne i profilaktyczne, w ramach których opracowany został Manifest Udarowy.

„Średnio co osiem minut dochodzi w Polsce do udaru mózgu. Każdego roku choroba dotyka między 60 a 70 tysięcy osób. Udar mózgu jest drugą przyczyną śmierci osób powyżej 60 roku życia, a piątą w grupie wiekowej od 15 do 59 lat. Odpowiednia profilaktyka i prawidłowe leczenie mogą doprowadzid do spadku liczby udarów oraz ograniczenia ich dramatycznych dla zdrowia skutków. Prawidłowa opieka nad pacjentami po udarze może także zwiększyd liczbę osób, które wracają do zdrowia i polepszyd jakośd życia tych, które stały się niesprawne” – powiedział dr n. med. Aleksander Niewodniczy, członek Rady Fundacji Udaru Mózgu. – „Aby stawid czoła tym wyzwaniom niezbędne są wspólne działania ekspertów, pacjentów i decydentów. Wierzymy, że Manifest Udarowy opracowany przez FUM stanie się przyczynkiem do debaty z udziałem przedstawicieli tych środowisk i doprowadzi do realnych zmian w zakresie profilaktyki i terapii udaru.”

Manifest Udarowy postuluje budowanie i rozwój społecznej świadomości ryzyka udaru. W ocenie FUM niewiele osób wie, jakie są przyczyny tej choroby i w jaki sposób można się przed nią chronid. Tymczasem udar należy do wąskiej grupy chorób, na które mamy wpływ i skutecznie możemy ograniczyd ryzyko ich wystąpienia. Autorzy Manifestu zwracają również uwagę na istotną rolę profilaktyki obejmującej leczenie nadciśnienia, migotania przedsionków, cukrzycy oraz innych schorzeo mogących prowadzid do udaru, a także na poprawę stylu życia, w tym prawidłową dietę i aktywnośd fizyczną. Manifest zawiera również postulaty poprawy terapii udarów poprzez traktowanie ich jako przypadków nagłych oraz leczenie wszystkich pacjentów na specjalistycznych
oddziałach udarowych. Fundacja Udaru Mózgu podkreśla także znaczenie poprawy opieki nad chorymi, którzy przeżyli udar. Manifest podkreśla koniecznośd zwiększenia dostępności odpowiedniej rehabilitacji, profilaktyki wtórnej oraz wiedzy i informacji niezbędnych chorym i ich opiekunom.
Manifest Udarowy został oficjalnie zaprezentowany 26 października 2011 r. podczas konferencji prasowej towarzyszącej obchodom Światowego Dnia Udaru Mózgu. Od tego dnia jest również dostępny na stronie www.1na6.pl.

Światowy Dzień Udaru Mózgu

29 października 2011 r. odbędzie się czwarta edycja Światowego Dnia Udaru Mózgu. Hasłem tegorocznych obchodów Dnia Udaru jest „1 na 6”. Oznacza ono, że jedna na sześd osób żyjących obecnie na świecie zachoruje na udar mózgu. Zagrożony jest każdy z nas, a sytuację może pogorszyd bezczynnośd wobec tego zagrożenia. Dzieo Udaru Mózgu jest częścią kampanii, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeostwa oraz organów rządowych i decydenckich na problem udaru. Intencją kampanii „1 na 6” jest pokazanie, że udarowi mózgu da się zapobiegad, a pacjentom po udarze można pomóc odzyskad sprawnośd i przywrócid jakośd życia, dzięki właściwej, długofalowej opiece i rehabilitacji. Globalnym koordynatorem Światowego Dnia Udaru Mózgu oraz kampanii „1 na 6” jest World Stroke Organization.

Fundacja Udaru Mózgu

Fundacja Udaru Mózgu powstała w 2009 roku. Jej misją jest poprawa sytuacji chorych po udarze oraz propagowanie zachowao zapobiegających chorobom naczyniowym mózgu. W tym celu Fundacja prowadzi liczne działania o charakterze informacyjnym i edukacyjnym. Fundacja Udaru Mózgu, jako jedyna polska organizacja jest członkiem Stroke Alliance for Europe oraz partnerem World Stroke Organization.

Źródło: Informacja prasowa

Ekspertka: Odpornośc budujemy przez cały rok. Co jeść, a czego unikać?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie