Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katedra w Fromborku. Tu zostały pochowane szczątki kanonika Mikołaja Kopernika. Gdzie jest grób Kopernika?

Anna Krenc
Anna Krenc
Otoczenie grobu kanonika Mikołaja Kopernika znajdującego się w katedrze, w Fromborku jest obecnie konserwowane. Przestrzeń ma być gotowa na przyszłoroczne obchody 550 rocznicy urodzin uczonego.

Na rok 2023 przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, urodzonego 19 lutego 1473 r. Duszpasterze z Katedry w Fromborku przygotowuje się na uroczyste uczczenie okrągłej rocznicy. Przestrzeń w okolicach grobu kanonika jest obecnie remontowana.

– W 2021 roku rozpoczęły się prace konserwatorskie przy polichromiach, pierwszy etap obejmował jedno przęsło. W tym roku trwa kontynuacja prac przy kolejnych trzech przęsłach - bezpośrednio nad grobem kanonika Mikołaja Kopernika. Z jednej strony prace utrudniają nawiedzenie grobu, jednocześnie działanie ma na celu przygotowanie katedry na przyszły rok - to jest na 550 rocznicę urodzin Kopernika - poinformował Proboszcz i Dziekan katedry ks. prał. kan. dr Jacek Wojtkowski.

Jak zaznacza ks. Jacek Wojtkowski odwiedzając zabytki, w których trwają prace konserwatorskie mamy okazję zobaczyć jak prace wyglądają i jak są skomplikowane. - Na oczach zwiedzających dzieje się historia. Zwiedzania i oglądanie rusztowań pozwala nam poznać trud pracy konserwatora. Tak duży remont w katedrze - jak ten, który skończyliśmy w ubiegłym roku - zrealizowany był w połowie XIX wieku i w połowie lat osiemdziesiątych XX w. - zachęca do oglądania Katedry - mimo rusztowań - ks. Jacek Witkowski.

Jak doszło do pochowania szczątków Mikołaja Kopernika w Katedrze w Fromborku?

- Cała historia opiera się na fakcie, że członek kapituły diecezji miał przywilej bycia pochowanym przy ołtarzu którym się opiekował. Po ustaleniu - kto po kim objął ołtarz Świętego Krzyża - uznano, że to jest ołtarz Kopernika, i on powinien być przy nim pochowany - wyjaśnił dr Jacek Wojtkowski.

Prace archeologiczne w katedrze przeprowadzono w latach 2004-2005. Po nich zaczęły się badania identyfikacyjne.

- Po odnalezieniu szczątków szkieletu zespół badawczy podjął próbę identyfikacji na podstawie portretu, na którym widać uszkodzenia na czaszce Kopernika. Dodatkowo podjęto próbę identyfikacji materiału DNA. W tym przypadku należało znaleźć krewnych Kopernika, a najbliższy jemu jest jego wuj - brat matki, biskup Łukasz Watzenrode – jednak miejsca jego pochówku nie znamy.

Włosy z księgi z notatkami Kopernika w Upsali i badania DNA

- Stąd idea, by zajrzeć do księgozbioru, który w czasie wojen szwedzkich został wywieziony do Upsali. Tam jest przechowywana księga – kalendarz – w którym Kopernik zapisywał swoje obserwacje. I w tej księdze odnaleziono 10 włosów. Badania wykazały, że materiał genetyczny z włosów i pobrany z szkieletu okazał się tożsamy - poinformował proboszcz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Katedra w Fromborku. Tu zostały pochowane szczątki kanonika Mikołaja Kopernika. Gdzie jest grób Kopernika? - Dziennik Bałtycki

Wróć na braniewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto