Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ćwiczenia strażaków z Braniewa w seminarium duchownym [Zdjęcia]

st. kpt. I. Ścibiorek
Ćwiczenia strażaków z Braniewa w seminarium duchownym. 13 lipca dźwięk syren alarmowych wozów strażackim zaniepokoił mieszkańców Pieniężna. W odstępie kilku minut ulicami miasta przemknęło dwanaście pojazdów pożarniczych, zmierzających do obiektu Misyjnego Seminarium Duchownego Księży Werbistów w Pieniężnie. Zobacz zdjęcia z ćwiczeń!

Ćwiczenia strażaków z Braniewa w seminarium duchownym

Ćwiczenia przeprowadzono w ramach koncentracji gminnej jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu miasta i gminy Pieniężno, miasta Braniewa oraz gminy Płoskinia. Dodatkowo strażacy-ochotnicy wspierani byli w działaniach ratowniczych przez podnośnik hydrauliczny z jrg PSP w Braniewie. Scenariusz ćwiczeń zakładał powstanie pożaru w części poddasza w pomieszczeniach mieszkalnych seminarium. W wyniku pożaru trzy osoby zostały ranne a powstały pożar stanowił zagrożenie dla konstrukcji drewnianego poddasza. Dymy pożarowe skutecznie wypełniły poddasze obiektu sakralnego /dym z wytwornicy parafinowej/, co zdecydowanie nie ułatwiało prowadzenia działań ratowniczych przez strażaków. Jeszcze przed przybyciem straży pożarnej Rektor Seminarium ogłosił alarm pożarowy i podjął decyzje o ewakuacji osób przebywających w obiekcie.

Czytaj ponadto: Gospodarka śmieciowa w warmińsko-mazurskim. Wojewoda uruchomił specjalną infolinię

Zadaniem przybyłych na miejsce pozorowanego pożaru strażaków było dotarcie i ugaszenie pozorowanego pożaru, przeszukanie pomieszczeń silnie zadymionych i odnalezienie osób poszkodowanych. Działania ratownicze w części poddasza prowadzone były z wykorzystaniem aparatów powietrznych. Ze względu na znaczny rozmiar obiektu niezbędnym okazało się wykorzystania w działaniach ratowniczych dodatkowych strażaków wyposażonych w aparaty powietrzne. Działania gaśnicze prowadzone były również od zewnątrz obiektu z wykorzystaniem podnośnika hydraulicznego z jrg PSP. Z pobliskich zbiorników wodnych pobierano wodę do celów gaśniczych z wykorzystaniem motopomp pożarniczych. Dodatkowo sprawdzono praktyczne umiejętności udzielania pomocy medycznej dla poszkodowanych oraz wykorzystania sprzętu ratowniczego znajdującego się na wyposażeniu pojazdów pożarniczych. Liczne podgrywki i zmienna sytuacja na miejscu ćwiczeń wymagały dużego wysiłku i zaangażowania od strażaków. Działania ratownicze prowadzone były na kilku odcinkach bojowych co wymagało koordynacji działań oraz współpracy pomiędzy poszczególnymi jednostkami OSP.

Zobacz też: Lawendowe żniwa w Nowym Kawkowie pod Olsztynem [Zdjęcia]

Zmagania ratowników obserwowali: Rektor Seminarium o. Józef Węcławik, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu a jednocześnie Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Pieniężnie Leszek Kłębucki, Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, Wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Braniewie dh. Jerzy Welke oraz członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Olsztynie dh. Bogusław Zych. To jedne z większych ćwiczeń zrealizowanych w roku bieżącym z udziałem strażaków ochotników na terenie powiatu braniewskiego.

Zobacz też: „Bieg na rzecz dzieci chorych na nowotwory” w Olsztynie [Zdjęcia]

Źródło: st. kpt. I. Ścibiorek

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na braniewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto