Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cerkiew w Ciechocinku to prawdziwa perła wśród europejskich zabytków. Jaka jest jej historia i co kryje wnętrze?

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Jesienią jaskrawe kolory świątyni wyróżniają się na tle ponurej przyrody. 

CC BY 3.0
Jesienią jaskrawe kolory świątyni wyróżniają się na tle ponurej przyrody. CC BY 3.0 Wikipedia.org / Wampcia / CC BY 3.0
Zabytkowa cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Ciechocinku zachwyca intensywnymi barwami. Mało kto wie, że to jedyna taka budowla w Europie. Co spowodowało, że jest taka wyjątkowa? Jaką historię skrywa barwna cerkiew? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Spis treści

Historia cerkwi prawosławnej w Ciechocinku

Ciechocinek słynie przede wszystkim z uzdrowisk i tężni. Choć kuracjusze z całej Polski tłumnie przybywają do tego miasta, część z nich nie zdaje sobie sprawy, że Ciechocinek skrywa niezwykły skarb – zabytkową cerkiew prawosławną, której jaskrawe kolory wprost zachwycają. Historia tego budynku również związana jest właśnie z kuracjuszami, a właściwie rosyjskimi gośćmi uzdrowisk wyznania prawosławnego przybywającymi na teren Ciechocinka. To właśnie dla nich w 1891 roku górale kaukascy wybudowali piękną, kolorową cerkiew.

Kolorowa elewacja cerkwi
Kuracjusze przebywający w Ciechocinku mają okazję zobaczyć wyjątkowy zabytek.

CC BY-SA 4.0Wikipedia.org / Henryk Bielamowicz / CC BY-SA 4.0

Budowlę wzniesiono w stylu zauralskim – właśnie to wyróżnia ją na tle innych cerkwi. Ta z Ciechocinka stanowi jedyny przykład tego stylu w Europie. Do lat 20. XX wieku cerkiew pełniła założoną funkcję, jednak później na jej terenie urządzono kasyno ze świetlicą, szkołę, a na końcu magazyn… Dopiero w latach 1995-1996 cerkiew odzyskała dawną świetność – stało się tak z inicjatywy arcybiskupa Sawy, Prawosławnego Ordynariusza Wojska Polskiego. Od tego czasu jest świątynią parafii wojskowej.

Architektura cerkwi i kaukascy górale

Cerkiew, na wzór projektu Waldemara Feddersa, zbudowali górale kaukascy z modrzewiowych bali. Wzniesiona na planie prostokąta niewielka świątynia podzielona jest na trzy części. Posiada także dwie kopuły – mniejszą i większą. Część wnętrza zajmuje ikonostas – ozdobna ściana pokryta ikonami wykonana przez J. Nieczajewa, które w tym przypadku przedstawiają królestwo niebieskie. Drewniane ściany wykonano bardzo solidnie, bez użycia gwoździ, a jednym z najlepiej zachowanych elementów są bogate zdobienia wokół okien. Kolory, na które pomalowano budynek, nie są przypadkowe: niebieski oznacza wspomniane królestwo, czerwony miłość Bożą, a żółty – świętość. Na tylnej wewnętrznej ścianie znajduje się napis w języku cerkiewnosłowiańskim „S nami Bog”. Cerkiew w Ciechocinku wpisano w 1995 roku do rejestru zabytków.

Zdobienia przy oknach cerkwi
Trudno uwierzyć, że niewielu turystów wie o istnieniu tej perły.

CC BY 3.0Wikipedia.org / SilverTree / CC BY 3.0

Czy można zwiedzać cerkiew w Ciechocinku? Adres, zwiedzanie, msze

Z uwagi na to, że jest świątynia stanowi unikat na skalę europejską, na pewno znalazłoby się wielu chętnych, którzy chcieliby ją odwiedzić. Wszystkie niezbędne informacje na temat lokalizacji cerkwi i inne wskazówki umieszczamy więc poniżej.

Lokalizacja
Cerkiew prawosławna pod wezwaniem św. Michała Archanioła znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 3 (teren Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowego).

Zwiedzanie
Zabytkową cerkiew można zobaczyć podczas odprawianych mszy, jednak należy w tym czasie okazać szacunek duchownemu oraz wiernym – mamy tu na myśli zachowanie ciszy i nieprzeszkadzanie w odprawianym nabożeństwie.

W przypadku grup zorganizowanych warto przyjechać ok. 30 minut przed planowaną mszą i poprosić księdza o możliwość wejścia do cerkwi.

Msze odprawiane są co niedzielę o godz. 9:00 oraz w soboty i czwartki o godz. 16:00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cerkiew w Ciechocinku to prawdziwa perła wśród europejskich zabytków. Jaka jest jej historia i co kryje wnętrze? - Strona Podróży

Wróć na braniewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto