Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wojciech Szymaniak
Wojciech Szymaniak
Wideo
od 16 lat
1 marca, Polska obchodzi Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku. To szczególne święto upamiętnia bohaterów, którzy po II wojnie światowej stanęli z bronią w ręku w obronie niepodległej Rzeczypospolitej, przeciwstawiając się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Żołnierze Wyklęci, poprawnie nazywani Żołnierzami Niezłomnymi, to żołnierze polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Ryzykując życie, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Mimo ogromnej propagandy Polski Ludowej, nazywającej ich "bandami reakcyjnego podziemia", Żołnierze Wyklęci nie zdejmowali mundurów, nie składali broni, służąc do końca wolnej i suwerennej Ojczyźnie.

od 16 lat

Szacuje się, że liczba członków różnych organizacji konspiracyjnych sięgała od 120 do 180 tysięcy. Ich akcje skoncentrowały się na walce z oddziałami UB, KBW czy MO. Działalność antykomunistycznego podziemia obejmowała także Kresy Wschodnie II RP, gdzie odnotowano aktywność zwłaszcza na ziemi grodzieńskiej, nowogródzkiej i wileńskiej.

1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Wojciech Szymaniak

Niezłomność Żołnierzy Wyklętych wiązała się z ogromnym ryzykiem i prześladowaniami. W walkach z władzą komunistyczną zginęło około 9 tysięcy konspiratorów, a kolejne kilka tysięcy poddano represjom, często kończąc życie w więzieniach lub na skutek wyroków komunistycznych sądów.

1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Wojciech Szymaniak

Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej tkwi w tym, że do czasu powstania Solidarności, była to najliczniejsza forma zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. Działalność Żołnierzy Wyklętych, odegrała istotną rolę w opóźnieniu utrwalania systemu komunistycznego, stanowiąc jednocześnie wzór postawy obywatelskiej dla wielu pokoleń. Dziś, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w całym kraju odbędą się liczne uroczystości upamiętniająca polskich bohaterów.

Kalendarz uroczystości.

Również w Olsztynie

Dalsze uroczystości w Olsztynie

Występujący w materiałach wideo historyk Michał Ostapiuk, obecnie pracuje w IPN Białystok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Warmińsko-Mazurskie Nasze Miasto

Wróć na braniewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto