Rycerski orszak Rycerski orszak

Rycerski orszak. jak w czasie krucjat, będzie bronił krzyża (© fot. archiwum rycerzy św. jadwigi królowej)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Nie cichną głosy sprzeciwu jeśli chodzi o dyskryminowanie symbolu krzyża. Po wyroku trybunału w Strasburgu w sprawie wypłacenia mieszkance Włoch odszkodowania za wizerunek krzyża w szkole, krzyżowcy z Polski zawiązali krucjatę w jego obronie. Dziś spod Giewontu - przez całą Polskę - do Gdańska wyruszą rycerze św. Jadwigi Królowej z Nowego Targu. Będą zbierać podpisy pod protestem przeciw wyrokowi Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Chcą go złożyć na ręce prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Rycerze bractwa zakonnego św. Jadwigi Królowej swoją krucjatę w obronie symbolu chrześcijaństwa poniosą przez cały kraj aż pod pomnik Trzech Krzyży w Gdańsku. Odwiedzą po drodze m.in. Wadowice, Kraków, Warszawę.

- Chcemy się sprzeciwić temu wyrokowi - mówi rycerz Andrzej Popławski, szef bractwa. - A za pomocą krucjaty chcemy pokazać światu, że ktoś ma odwagę stanąć w obronie krzyża.

Chodzi o wyrok z listopada zeszłego roku, kiedy to trybunał stwierdził, że wizerunek krzyża w szkole to naruszenie praw rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami i nakazał wypłatę odszkodowania mieszkance Włoch.

Trzon wyprawy stanowią trzej rycerzey. W pełnym rycerskim ubiorze na koniach przemierzą oni cały kraj. Do krucjaty postanowili przyłączyć się górale, którzy również konno będą im towarzyszyć. W czasie drogi towarzyszyć im będą relikwie drzewa Krzyża Świętego. Po drodze przyłączyć się mają do nich Kaszubi.

Krucjata potrwa około półtora tygodnia. Dziennie rycerze pokonają około 30 kilometrów. Dziś o 8 rano rozpoczną wyprawę na Giewoncie. O godz. 12 na Krzeptówkach dołączą górale i szlakiem papieskim udadzą się do Ludźmierza.

Wiadomości Olsztyn, Wydarzenia Olsztyn

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: