Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Andrzeja Bednarczyka "Procesja Narcyzów"

Robert Orzechowski
zdj./ ilustracyjne / Anna Kaczmarz/Polskapresse
7 kwietnia 2016 r. o godz. 18, w Centrum Sztuki Galeria EL, Kuśnierska 6, w Elblągu, odbędzie się wernisaż wystawy Andrzeja Bednarczyka "Procesja Narcyzów".

Postać Narcyza, a właściwie idea narcyzmu zainspirowała Andrzeja Bednarczyka do stworzenia kompleksowego projektu artystycznego, którego punktem wyjścia jest instalacja z pogranicza rzeźby, grafiki i multimediów. Mit o młodzieńcu zakochanym we własnym obliczu, jest obecny w światowej kulturze od starożytności po czasy współczesne. Tak długie trwanie zapewnia mu intrygująca, a jednocześnie atrakcyjna wizualnie historia, rozpatrywana z wielu perspektyw, z filozoficzną i psychologiczną na czele.

"Procesja Narcyzów" jest projektem artystyczno-naukowym tworzącym platformę do spotkania, wymiany myśli oraz odmiennych punktów widzenia, a także wskazania różnych perspektyw pojmowania rzeczywistości i sztuki. Punktem wyjścia do tego interaktywnego przedsięwzięcia jest instalacja artystyczna stworzona przez jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych, prof. Andrzeja Bednarczyka. Zaplanował on sześć różnych prezentacji tego projektu, każdej z nich nadając nieco inny tytuł, oświetlający różne aspekty funkcjonowania postawy narcystycznej, którą diagnozuje jako typową dla współczesnego społeczeństwa. Pokaz Wieża Narcyzów odbył się w Galerii Wieża Ciśnień w Koninie, Rytuał Narcyzów w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Narcyz wielu słów w Kunstraum, Weissenohe (Niemcy), Ogród Narcyzów w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Konstelacja Narcyzów w ABC Gallery w Poznaniu, Biblioteka Narcyzów w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego, zaś Procesja Narcyzów w Galerii EL w Elblągu.

Multimedialna instalacja realizowana przez prof. Andrzeja Bednarczyka pokazuje współczesnego człowieka zapatrzonego nie już - jak mityczny Narcyz w lustrzaną taflę wody - lecz w ekran komputera, który nie jest już technicznym wynalazkiem, lecz kulturowym artefaktem, symbolem zmieniającego się statusu wiedzy związanego z Baumanowską "kulturą pośpiechu".

Kuratorem wystawy elbląskiej jest Katarzyna Jankowiak-Gumna.

Projekt promuje specjalnie stworzona strona internetowa www.fieldofnarcissi.com a zakończy publikacja odnosząca się do współczesnego rozumienia pojęcia narcyzmu.

Andrzej Bednarczyk urodził się w Leśnej w 1960 r. Studiował na Wydziale Grafiki, a następnie na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa pod kierunkiem doc. Zbigniewa Grzybowskiego uzyskał w 1986 r. Obecnie prowadzi pracownię malarstwa i pełni funkcję kierownika Katedry Malarstwa w macierzystej uczelni. W 2009 r. uzyskał tytuł profesora. Uprawia malarstwo, grafikę, fotografię, rysunek, tworzy instalacje, obiekty, sztukę książki.

Zobacz też. Wystawa Tomasza Brody.

źródło: gazetalubuska.pl/gazetalubuska.pl/x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto