Bitwa Bitwa

Bitwa (© Warchlewski Mariusz)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W najbliższą sobotę, 1 maja, odbędzie się w Prabutach I Turniej Rycerski o Pierścień Biskupa. Na jeden dzień miasto będzie otwarte dla braci zaciężnej oraz łuczników z całego regionu

Rycerski turniej, zawody łucznicze, bieg dworskich dam a nawet inscenizację średniowiecznej bitwy zobaczą ci, którzy na sobotnią majówkę wybiorą się do Prabut. I Turniej Rycerski o Pierścień Biskupa Pomezańskiego rozegra się w plenerze prabuckiego grodu.

Na międzymurzu zamku biskupiego rozbije się obóz rycerski rodem ze średniowiecza.
- Goście zobaczą jak wyglądały podobne obozy w czasach historycznych. Wszystkie elementy wyposażenia, broń oraz namioty będą wiernie odwzorowane - zapowiada Wojciech Dołęgowski, wiceburmistrz Prabut a prywatnie fascynat historii i inicjator imprezy.

Uroczyste rozpoczęcie turnieju nastąpi o godz. 10 na placu przed konkatedrą.
Choć większość konkurencji przewidziana jest dla rycerskich profesjonalistów, to zebrana publika również będzie miała szansę wykazania biegłości posługiwania się bronią średniowieczną.

Rywalizację rozpocznie turniej łuczników, który już o 10.30 rozegra się w pobliżu zamku.
Następnie rozgrywki przeniosą się na przykatedralny plac. Tam w boju na miecze jednoręczne zmierzą się rycerze zaciężni.
Konkurencja obowiązywać będzie także damy, które przybędą z rycerskim towarzystwem. W pełnym "rynsztunku", obejmującym m.in. obszerne suknie z epoki, zmierzą się podczas pokonywania toru przeszkód.
Co bardziej zawzięci uczestnicy spróbują swych sił w rzucie toporem do Saracena. Atrakcją popołudnia będą natomiast walki drużynowe na broń drewnianą.
W międzyczasie będzie można zaopatrzyć się w rękodzieło historyczne, sprzedawane na ulicznych straganach.

Kulminacyjnym punktem całodniowego programu będzie jednak inscenizacja średniowiecznej bitwy wraz z finałowym pokazem tańca z ogniem.

Głównym incjatorem przedsięwzięcia jest wspomniany Wojciech Dołęgowski a pomysł na zorganizowanie turnieju powstał z jego prywatnej pasji.
- Swego czasu założyłem wraz z żoną i 3 synami rodzinne bractwo rycerskie. W historycznych strojach łuczników nieraz objeżdżaliśmy podobne imprezy organizowane w Malborku, Nidzicy czy Grunwaldzie. Właśnie na polach Grunwaldu poznaliśmy członków nidzickiego bractwa rycerskiego. Od słowa do słowa, doszliśmy do wniosku, że przecież Prabuty są wyśmienitym miejscem do organizacji turnieju rycerzy - wspomina wiceburmistrz. Bractwo z Nidzicy zaproponowało program turnieju. Natomiast Wojciech Dołęgowski zadbał o wszelkie sprawy organizacyjne i techniczne.

Realizacja pomysłu trwa już od jesieni ub. r. Organizatorzy już są gotowi do organizacji kolejnej edycji, choć póki co zastrzegają, że wpierw trzeba zliczyć "głowy" podczas sobotniego spotkania. Jeśli goście dopiszą, to z pewnością I edycja nie będzie ostatnią.

Wiadomości Olsztyn, Wydarzenia Olsztyn

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!