Walki wojów oglądało setki turystów Walki wojów oglądało setki turystów

Walki wojów oglądało setki turystów (© fot. RAD )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pod hasłem „Misje, kościoły i klasztory” odbył się w Lądzie Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej”. Można było między innymi zobaczyć jak obalano pogańskie bóstwa.

Po raz szósty w Lądzie zorganizowano Festiwal Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej. W tym roku nawiązano do pierwszych misji na terenie naszego kraju. Według Michała Brzostowicza, z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, nie jest to przypadek, że właśnie w Lądzie festiwal odbywa się pod tym hasłem. – Staramy się aby każda edycja miała inny temat. W tym roku chcieliśmy opowiedzieć o misjach i klasztorach w Średniowieczu, o tym jak wprowadzano chrześcijaństwo na ziemiach polskich. Ląd był wówczas bardzo ważnym ośrodkiem leżącym pośrodku drogi pomiędzy Gnieznem a Kaliszem. Wiemy, że w XI wieku były tu dwa kościoły, pod wezwaniem św. Piotra i św. Andrzeja. Są dokumenty potwierdzające przejecie świątyń przez cystersów w XIII wieku.. Ponadto ich istnienie potwierdziły też badania archeologiczne. Świadczy to o tym, że Ląd miał swój udział w wprowadzaniu i utrwalaniu misji chrześcijańskiej Dlatego uznaliśmy, że warto zastanowić się nad ówczesnymi misjami – powiedział Michał Brzostowicz.
Odwiedzający lądzki gród mogli zobaczyć inscenizacje jak Słowianie debatowali nad przyjęciem nowej wiary oraz burzenie posągów starych bogów. Inscenizacje miały pokazać w jaki sposób chrzest miał być wprowadzany. Według Michała Brzostowicza, nie była to sielankowa sprawa. – Słowianie stawiali duży opór na ziemiach polskich. Trudno było im się oderwać od wiary swoich przodków, do chrześcijaństwa trzeba było przekonywać, a nieraz nakłaniać presją. Część obrzędów jednak zachowano, przecież pogańskie korzenie ma na przykład święcenie potraw – powiedział Michał Brzostowicz.
Ponadto na podgrodziu swe namioty rozłożyli kupcy i rzemieślnicy, można więc zobaczyć przy pracy między innymi kowala czy bartnika. Były też koncerty, wykłady. W pobliskim pocysterskim klasztorze odbywał się festiwal naukowy przygotowany przez wykładowców i studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza oraz pracowników Muzeum Archeologicznego..

Wiadomości Olsztyn, Wydarzenia Olsztyn

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!