Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Turnieje, tańce średniowieczne i wielobój VIP-ów złożą się na festyn historyczny zorganizowany z okazji Europejskiego Dnia Hanzy. Odbędzie się on w sobotę, 15 maja 2010 r. w godz. 11.00-16.00 w fosie zamkowej obok ruin Zamku Krzyżackiego.

Toruń jest członkiem tzw. Nowej Hanzy od 12 lat. To międzynarodowe stowarzyszenie założone w 1980 r. w holenderskim Zwolle nawiązuje do tradycji średniowiecznego Związku Miast Hanzeatyckich, do którego Toruń również należał. Organizacja stawia sobie za cel promowanie turystyki i handlu w miastach członkowskich. Jednym z ważniejszych wydarzeń w kalendarzu stowarzyszenia jest Europejski Dzień Hanzy obchodzony każdego roku w maju.

W Toruniu uczcimy ten dzień festynem historycznym. W programie zaplanowano przeprowadzenie turnieju rycerskiego, odbędą się warsztaty tańców średniowiecznych, będzie można wziąć udział w grach i zabawach plebejskich lub turnieju oszczepniczym. Imprezę na zlecenie Biura Toruńskiego Centrum Miasta przygotowuje Centrum Kultury Zamek Krzyżacki, a atrakcje przygotowuje i poprowadzi Rota Zbrojna Grodu Lubicz.

Program festynu:

•godz. 11.00 Uroczyste rozpoczęcie i powitanie uczestników
•godz. 11.15 Zapisy na turnieje dla rycerzy
•godz. 11.30 Rozpoczęcie turniejów: turniej łuczniczy, rzut oszczepem, rzut toporem
•godz. 13.00 Tańce średniowieczne, warsztaty taneczne dla publiczności
•godz. 14.00 Wielobój Vip-ów
•godz. 15.00 Zabawy plebejskie: przeciąganie liny, rzut podkową, rzut kółkami na trzymany przez kogoś miecz, bieg w workach, kominiarski młynek (na starcie wbity kijek sięgający do pasa. Zawodnik przykłada głowę do kija i kręci się wokół niego 10 razy. Podnosi z ziemi podkowę i biegnie w kierunku oddalonej o ok. 10 metrów wbitej w ziemię włóczni. Na nią trzeba nałożyć podkowę. Wygrywa ten, który najszybciej zakończy bieg)
•godz. 16.00 Zakończenie imprezy i uroczyste wręczenie nagród
W czasie całej imprezy publiczności będą udzielane wszelkie informacje co do szczegółów stroju i uzbrojenia. W czasie pokazów i zabaw konferansjer będzie wyjaśniał wszelkie kwestie związane z uzbrojeniem i regułami odbywania turniejów.
Źródło:www.torun.pl

Wiadomości Olsztyn, Wydarzenia Olsztyn

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!